Startlistor Höstkroken 2015

WSSInshore

Här är startlistorna för WSS Höstkroken Inshore 2015. Alla SRS-tal är avstämda mot SRS-tabell eller mätbrev.

Pdf version finns här

Alla mätbrev är nu klara! WSS tackar Jimmy Hellberg och övriga som hjälpt till på Svenska Seglarförbundet för utmärkt support för att få alla mätbrev klara i tid!


 

Startlista Cruisingklass, planerad start 10:00

Cruising Race grp 1 Race grp 2

Rad Startnr Skeppare Båtklubb Båt Båtnamn Segelnr SRS SRS Typ
1 1 Åsa Tedbrant SS Aros Birdie 24 Fialotta 6484 0,994 SRS utan UVS tabell
2 2 William Andersson Enköpings SS Ohlson 22 Chaos 155 0,997 SRS tabell
3 3 Torsten Andersson Accentförbundet Accent26 Hollidej 425 1,000 SRSs utan UVS tabell
4 26 Per Spaak WSS Maxi 77 Baccus SWE294 1,006 SRSs utan UVS tabell
5 4 Stefan Holmgren WSS Maxi 77 Lille 2683 1,015 SRS utan UVS tabell
6 5 Lars Jansson Gaff Yacht Society GYS Modifierad Vega Hetisano V.7 SWE 1531 1,026 SRS utan UVS mätbrev
7 6 Janne Andersson Enköpings SS NF Miss Air 270 1,055 SRS utan UVS tabell
8 7 Stefan Wikgren SS Aros Scampi 30 Vilje 861 1,056 SRSs utan UVS tabell
9 8 Jan-Peter Löfstrand KFUM Freden RJ85 Arraqua S221 1,057 SRS tabell
10 9 Peter Olsson Wss Maxi 95 Pegasus 749 1,062 SRS utan UVS tabell
11 10 Bengt Ericsson BSL Cumulus Lena SWE 477 1,070 SRS utan UVS tabell
12 11 Johan Berglund BSL Maxi Magic Kaloma SWE-145 1,084 SRS tabell
13 12 Erik Otterheim WSS Scampi Born Free S5489 1,096 SRS tabell
14 13 Håkan Alm SS Svearna Dehler 31 Alma 101 1,100 SRS utan UVS tabell
15 14 Anders Kullstam Torshälla SS Murena Lady M 227, LV Genua 836 1,102 SRS mätbrev
16 15 Arne Trangärd SS Aros Maxi 909 Lyckan 32 1,109 SRS tabell
17 16 Lars-Göran Birgersson SS Svearna Avance 36 Traviata 8053 1,129 SRS utan UVS tabell
18 27 Per Olsson WSS X-79 myXcuse S107 1,133 SRS mätbrev
19 17 Peter Liedholm Mariefreds BK Athena 34 Vivett 52 1,138 SRSs utan UVS tabell
20 18 Daniel Hedlund BSL Hanse 331 Winny2 Swe103 1,142 SRS mätbrev
21 19 Kjell Pettersson-Haid WSS Beneteau Oceanis 40 Alva Marina SWE 2022 1,180 SRS utan UVS mätbrev
22 20 Thord Porsander BSL Linjett 33 Odette 101 1,181 SRS tabell
23 21 Stefan Maxe Torshälla SS Dehler 33 Par Blue 11052 1,187 SRS utan UVS mätbrev
24 22 Anders Haglund SS Svearna S30 Musse 95 1,190 SRS tabell
25 24 Per-Olof Kjellberg Kungsörs SS OMEGA 36 EMMALINA 211 1,192 SRS utan UVS tabell
26 23 Hans Haettman SS Aros Hanse 375 Saga 806 1,211 SRS utan UVS mätbrev
27 25 Toni Blomkvist SS Aros Elan 40 Unplugged 6698 1,288 SRS mätbrev


 

Startlista Raceklass, Startgrupp 1, planerad start 10:30

Cruising Race grp 1 Race grp 2

1 30 Mats Lundberg BSL Dehler 22 Johan Blööth SWE 11118 0,991 SRS mätbrev
2 31 Bengt Sundberg BSL Winga 29 Äster 279 1,040 SRSs utan UVS tabell
3 32 Emil Lidmår JKV C55 JKV1 205 1,041 SRSs tabell
4 33 Peter Kross Geddeholms BK Elvström Mustang MiniMe 140 1,055 SRS mätbrev
5 34 Tommy Gullberg WSS One off 1/4 ton Chief 311  1,059 SRS mätbrev
6 58 Håkan Borgh Strängnäs SS Stress 107 Panik SWE 3 1,171 SRS mätbrev
7 35 Bertil Johansson BSL Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 1,082 SRS mätbrev
8 36 Ola Jeppsson SS Aros NF Pax 142 1,086 SRSs tabell
9 37 Gunnar Zeeck SS Aros Comfort 30 Cinderella 117 1,093 SRS tabell
10 38 Mathias Beckman JKV Albin Express Swe 116 Swe 116 1,109 SRS tabell
11 39 Anders Carlsson KSSS Albin Express Burken SWE-2002 1,109 SRS tabell
12 57 Tobias Elgfors Enköpings SS Albin Express iBoat 797 1,109 SRS tabell
13 40 Lennart von der Burg Enköpings SS Comfort 32 Mulliga Maj 35 1,116 SRS tabell
14 41 Per-Anders Gelin SS Aros Scampi Aurora 8102 1,096 SRS tabell
15 43 Anders Jakobsson JKV Banner 30 Frk Himmelsblå 67 1,136 SRSs tabell
16 44 Pete Bamforth Strängnäs SS Rapid Rapiden 13 1,140 SRS tabell
17 45 Anders Berglind SS Aros M30 Perhaps 4  1,150 SRS utan UVS tabell
18 46 Magnus Tysell JKV Skippi 650 Race Vilda SWE 808 1,150 SRS tabell
19 47 Oskar Bergman SS Aros M30 Svala 129 1,150 SRS utan UVS tabell
20 48 Jan Larsson WSS A 22 Skärgårdskryssare Brittsol 2 212 1,159 SRSs mätbrev
21 49 Leo Börjesson WSS One-Off Pippifax 8299  1,159 SRS mätbrev
22 50 Håkon Kronander WSS Bavaria 34 Ithaka II 1073 1,166 SRSs tabell
23 51 Tommi Rotonen Strängnäs SS Dehler 29 Svea 231 1,169 SRS mätbrev
24 52 Peter Karlsson JKV CB66 Koppen 48 1,173 SRS tabell
25 53 Björn Olsson JKV CB66 proKuma 63 1,173 SRS tabell
26 54 Hans Ringkvist Torshälla SS Scanmar 345 SeaYa 35 1,178 SRS tabell
27 55 Stefan Fors WSS First 31.7 HR Försten SWE 732 1,181 SRS mätbrev
28 56 Anders Grinneby Geddeholms BK Smaragd GUL 196 1,182 SRS tabell


 

Startlista Raceklass, Startgrupp 2, planerad start 10:40

Cruising Race grp 1 Race grp 2

1 60 Thomas Alvarsson Södra Hjälmarens BK Delphia Lillalva SWE 37 1,206 SRS mätbrev
2 61 Fredrik Edberg SS Svearna Dehler 32 Spirit 83 1,211 SRS mätbrev
3 62 Erik Mårtén BSL Two Star 36 Tora SWE 26 1,216 SRSs tabell
4 63 Johannes Cederholm Strängnäs SS Diva 35 Fiolina Swe104 1,226 SRS mätbrev
5 64 Henrik Borg WSS One-Off Mithril SWE1 1,226 SRSs mätbrev
6 65 Bertil Orrvik Mariefreds BK Dehler 32 Trixie SWE41 1,228 SRS mätbrev
7 66 Marcus Österberg WSS Dehler 33 Cr Dagmar SWE-2 1,233 SRS mätbrev
8 67 Conny o Anders Wilén o Welén WSS First Class 7.5 Majsan DataCom 1,238 SRS mätbrev
9 68 Christian Lind Enköpings SS X99 WET-X SWE195 1,239 SRS mätbrev
10 69 Emil Liveborn WSS X-99 Kex1 SWE-240 1,244 SRS tabell
11 70 Anders Frisk Viggbyholms SS J/105 CAG Novus SWE 610 1,271 SRS mätbrev
12 71 Lars Cederblad WSS Arcona 340 Sjöstjärna SWE 19 1,274 SRS mätbrev
13 72 Anders Hynén SS Aros Dehler 34 RS Seven 10043 1,275 SRS mätbrev
14 73 Christer Cederblad SS Aros Dehler 36sq Shakira SWE 248 1,276 SRS mätbrev
15 74 Kjell Nilsson Södertälje BK First 36.7 Grand Place Swe 10779 1,278 SRS mätbrev
16 75 Team Pir 28 / Peter Hallgren WSS First 36,7 Marianne 7867 1,279 SRS tabell
17 76 Niklas Hagdahl Ekerö BK Dehler 34SV Zoe 545 1,281 SRS mätbrev
18 77 Per Lundquist KSSS Dehler 34SV Yukai SWE 12 1,286 SRS mätbrev
19 78 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar SWE 40 1,288 SRS mätbrev
20 79 Charles Tillander SS Aros Dehler 36 Stormsteg SWE 145 1,295 SRS mätbrev
21 80 Mathias Björklind WSS 11:Metre SWE 1 1,318 SRS tabell
22 81 Carl Johan Marnell KSSS Gambler 40 IT-Advisor swe9138 1,320 SRS mätbrev
23 82 Joakim Persson WSS Arcona 410 Ellen SWE 31 1,322 SRS mätbrev
24 83 Ludvig Axling Strängnäs SS X-35 Rio SWE-166 1,325 SRS tabell
25 84 Peter Brorson WSS X-35 X-Dream GBR 9035R 1,325 SRS mätbrev
26 85 Lars Eklund KSSS Farr 30 E.stelle Medical 1 1,356 SRS tabell
27 86 Anders Helmrich SS Aros Farr 30 Cheyenne SWE 622 1,356 SRS tabell
28 87 Mats Frosteman WSS Corsair 28 CC Serenity 246 SRS mätbrev
29 88 Anders Felling WSS Salona 44 Sallie of Sweden SWE 21 1,443 SRS mätbrev

You may also like...

2 Responses

  1. Stefan Bergqvist skriver:

    Hej ! jag vill annmäla mej i efterhand till höstkroken, var gör jag det

  1. 2015-09-10

    […] 08:00 Startlistor är fastställda och finns tillgängliga på […]