Välkommen till WSS Höstkroken lördag 5 sept 2026

Inbjudan Höstkroken 2026

Varmt välkomna till årets upplaga av Höstkroken med start på Kedjeön!

Tävling: WSS Höstkroken Inshore 2026

Klasser: Kölbåt SRS uppdelat i Cruising och Racing, samt Klubbmästerskap

Datum: 5 sept 2026 med första start 10:00

Arrangör: Westerås Segelsällskap (WSS)

Information

På WSS hemsida, www.wss.se kommer all information angående tävlingen att publiceras. Hemsidan fungerar även som officiell anslagstavla för tävlingen.

Tävlingsexpeditionen är på bryggan WSS Kedjeön

Kontakt: Per Olsson, tävlingsansvarig batliv@wss.se tel nr 070 3763669

1.   Regler

  1. Tävlingen genomförs i överensstämmelse med reglerna så som de är definierade i Kappseglingsreglerna (KSR) och med Appendix S samt SRS reglerna.
    1. Eventuella begränsningar av besättningens storlek i klassbåtars klassregler gäller inte.

2.   Villkor för att deltaga

  • Den person som har ansvaret ombord ska vara medlem av en klubb som är ansluten till sin nationella myndighet.
    • Varje deltagande båt ska vara ansvarsförsäkrad.
    • Tävlande deltar i regattan helt på egen risk. Se KSR 4, Besluta att kappsegla. Den arrangerande myndigheten accepterar inget ansvar för sak- eller personskador som någon råkat ut för i samband med eller före, under eller efter tävlingen.
    • Om båten inte finns upptagen i SRS-tabellen eller avviker från tabellbåtens konfiguration ska kopia på giltigt SRS-mätbrev skall finnas på SSF:s hemsida senast då anmälan stänger (3 sept 2026 kl. 18:00). Observera att deltagande kräver ett giltigt SRS-tal antingen genom att båten, i sin konfiguration, finns upptagen och stämmer överens med båt i SRS-tabellen eller att ett giltigt SRS-mätbrev tagits ut. Mer information om hur finner din båts SRS-tal eller söker SRS-mätbrev finns på http://www.svensksegling.se/Batteknik/SRS/

3.   Anmälan

  • Anmälan Höstkroken (HK) görs via länk på hemsidan och ska ske senast 3 sept kl 18:00. Anmälningsavgiften är 200 kr. Betalning sker med Swish eller internetbank i direkt anslutning till anmälan. Länk till anmälan kommer på WSS hemsida inom kort
    • Anmälan ska innehålla uppgifter om skepparens namn, e-mailadress och telefonnummer samt båtklubb, båttyp, båtnamn, segelnummer, SRS konfiguration och SRS-tal. Utöver detta anges i vilken klass man önskar delta och hur många man är i besättningen.
    • Förändring av SRS-konfiguration kan ske så länge anmälan är öppen men inte därefter. Vid förändring ska sekretariatet meddelas (se kontaktuppgifter på hemsidan).

4.   Registrering

  • Registrering sker på tävlingsexpeditionen på bryggan senast 09.00 5 sept.
    Tävlingsexpeditionen är på bryggan  på Kedjeön
  • För tävlande båtar som kommer direkt ut till tävlingen kan registrering göras innan 09.00 5 sept på batliv@wss.se eller via SMS till Per Olsson på 070-3763669

5.   Seglingsföreskrifter och Skepparmöte

  • Seglingsföreskrifterna lämnas ut i samband med registreringen. Seglingsföreskrifterna kommer även att finnas tillgängliga på hemsidan senast tors 3 sept kl 18:00.
    • Skepparmöte kommer att hållas på bryggan på Kedjeön lörd 5 sept 09.00. All info kommer finnas på WSS hemsida. Här finns möjlighet att ställa frågor som kommer besvaras av tävlingsledningen.

6.   Tidsprogram

  • Fredag 4 september
    Kedjeön välkomnar alla tävlande båtar från kl 15.00. Tillgång till el och wifi samt ett öppet klubbhus.
    17:00-20:00 håller tävlingsexpeditionen öppet för registrering.
  • Lördag 5 september
    08:00-09:00 håller tävlingsexpeditionen öppen för de som ännu inte registrerat sig.
    Tidigast 10:00 sker dagens första start. Målgång beräknas till ca 14.00
  • Efter målgång kommer WSS bjuda tävlande besättningar på nåt grillat och gott att dricka. På kvällen står våra grillar redo för gästande båtar.
    Prisutdelning beräknas till snarast när alla gått i mål.
  • Söndag 6 september har tävlande båtar möjlighet att ligga kvar som gäst hos oss på Kedjeön.
     

7.   Genomförande

  • En segling kommer att genomföras.
  • Det kommer att finnas en Cruisingklass och minst en Racingklass. Ytterligare klassuppdelning i Racingklassen kan komma att ske beroende på deltagarantal och denna uppdelning sker då baserat på SRS-talet. Cruisingklassen kan komma att segla samma, eller en förkortad bana men med egen start under ett bestämt tidsintervall. Racingklassen kommer startas med traditionell start. Klasser och banor kommer att specificeras i seglingsföreskrifterna.  

8.   Kappseglingsområde

  • Kappseglingen genomförs på vattnen runt Ridön och Kedjeön. Start och mål kommer att placeras så nära Kedjeön som möjligt.

9.   Banan

  • Banskiss och banbeskrivning kommer att anslås på hemsidan samt i seglingsföreskrifterna. Banans utformning beror av vindriktning och vindstyrka och beräknas ta 3 till 5 timmar att segla.

10.    Resultatberäkning

  1. Resultatet Höstkroken (HK) beräknas enligt SRS där kortast korrigerad tid vinner.

11.    Priser

  1. Placeringspriser och utlottningspriser Höstkroken delas ut till besättningar närvarande vid prisutdelningen.