Startlistor, WSS Höstkroken Inshore 2014

Här är listorna över anmälda deltagare uppdelade i klass och startgrupp. Vid frågor, felaktigheter eller ändringar kontakta sekretariat (snabela) hostkroken.se 

Startlistorna är uppdaterade med SRS enligt senaste mätbrev och omnumrerade 2014-09-10.

Startlistorna finns även som pdf här:  Startlista Höstkroken 2014

 

Höstkroken 2012-09-15 12-03-58-_D3S8732

Startlista Crusingklass, start tidigast kl 10:00

Antal Startnr Skeppare Båtklubb Båttyp Båtnamn Segelnr SRS-tal Typ av SRS
1 1 Ralph Kristoffersson BK Wega Jasmine 25 Jasmine 457 0,989 Tabell, utan UVS
2 2 Åsa Tedbrant SS Aros Birdie 24 Fia-Lotta 6484 0,994 Tabell, utan UVS
3 3 Per Spaak WSS Maxi 77 Bachus swe 294 1,015 Tabell, utan UVS
4 4 Sigurd Friborg WSS Shipman 28 Penelope 4191 1,023 Tabell
5 5 Bengt Sundberg BSL Winga 29 äster O29 297 1,037 Tabell, utan UVS
6 6 Ronald Malcher WSS Fenix Miss T-Bird S 238 1,041 Tabell, utan UVS
7 7 Jan Jonson SS Aros Albin 78C Cocoon 75 1,042 Tabell
8 8 Mikael Rahunen SS Aros Omega 28 Marion S-220 1,046 Tabell, utan UVS
9 9 Kjell Holm BSL LM32 Else S36 1,057 Tabell
10 10 Jan-Peter Löfstrand KFUM Freden RJ 85 Arraqua S221 1,057 Tabell
11 11 Piotr Hapanowicz WSS RJ 85 Smuga 185 1,057 Tabell
12 12 Janne Andersson Enköpings SS NF Miss air 270 1,060 Tabell, utan UVS
13 13 Ivan Jonas WSS Beason 31 Amphitrite 53 1,063 Tabell, utan UVS
14 14 Bengt Ericsson BSL Cumulus Lena SWE 477 1,069 Tabell, utan UVS
15 15 Håkan Hammarqvist WSS Bavaria 32 millan2 12333 1,090 Mätbrev, utan UVS
16 16 Erik Otterheim WSS Albin Scampi Born Free S5489 1,097 Tabell
17 17 Anders Kullstam Torshälla SS Murena Lady M SWE 227 1,102 Mätbrev
18 18 Benny Ekman SS Aros Comfortina 32 Nefertite 738 1,109 Tabell, utan UVS
19 19 Daniel Hedlund BSL Hanse 331 Winny 2 Swe 103 1,111 Mätbrev
20 20 Tony Kuhn WSS Bavaria 30cr Havsfrun Inget nr 1,114 Mätbrev
21 21 Lennart von der Burg Enköpings SS Comfort 32 Mulliga Maj 35 1,116 Tabell
22 22 Lars-Göran Birgersson SS Svearna Avance 36 Traviata SWE 8053 1,129 Tabell, utan UVS
23 23 Per Olsson WSS X-79 myXcuse S-107 1,132 Tabell
24 24 Ove Leichsenring BSL Comfortina 32 Marilyn 99 1,138 Tabell
25 25 Kristofer Holtin Strängnäs SS Rival 22 Antares 94 1,140 Tabell
26 26 Hans Källbäck Badhusvikens  BK Facil 35 Anna 29 1,140 Tabell, utan UVS
27 27 Jan Blomkvist BSL RB 98 Nereid 21 1,141 Tabell, utan UVS
28 28 ME Beckman JKV Omega 30 Alfa SWE 19 1,142 Tabell
29 29 Tommy Andersson SS Aros Mixer Cr Termik SWE 33 1,149 Tabell, utan UVS
30 30 Jan Eklund SS Aros Compis 36 KalaNag 99 1,160 Tabell, utan UVS
31 31 Kajsa Källsen Bernhardsson WSS Bavaria 38 Carmencita B38 1,163 Mätbrev, utan UVS
32 32 Kjell Pettersson-Haid WSS Beneteau Oceanis 40 Alva Marina SWE 2022 1,180 Mätbrev, utan UVS
33 33 Anders Fällman Enköpings SS Dufour 34 Aenaria 162 1,195 Tabell, utan UVS
34 34 Hans Haettman SS Aros Hanse 375 Saga SWE 806 1,211 Mätbrev, utan UVS
35 35 Per-Olof Kjellberg Kungsörs SS Omega 36 Emmalina 211 1,222 Tabell
36 36 Stefan Maxe Torshälla SS Dehler 33 Par Blue 11052 1,238 Mätbrev
37 37 Toni Blomkvist SS Aros Elan 40 Unplugged 6698 1,275 Tabell, utan UVS

Startlista Racingklass startgrupp 1, start tidigast 10:30

Antal Startnr Skeppare Båtklubb Båttyp Båtnamn Segelnr SRS-tal Typ av SRS
1 40 Mats Lundberg BSL Dehler 22 Johan Blööth SW 11118 0,983 Mätbrev
2 41 William Andersson Enköpings SS Ohlson 22 Chaos 155 0,997 Tabell
3 42 Måns Gustafsson Strängnäs SS Fore Javelina SWE 6 1,016 Mätbrev
4 43 Peter Jansson BSL Aphrodite 22 Falcon 19 1,033 Tabell
5 44 Joakim Axelsson SS Åmålsviken Mini-Compis Minion swe 8961 1,044 Mätbrev
6 45 Peter Kross Boxvike SS Elvström Mustang MiniMe 140 1,054 Mätbrev
7 46 Tommy Gullberg WSS 1/4 ton Chief S311 1,069 Mätbrev
8 47 Bertil Johansson BSL Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 1,082 Mätbrev
9 48 Kjell Söderberg SS Aros Beason 31 Bea 276 1,092 Tabell
10 49 Gunnar Zeeck SS Aros Comfort 30 Cinderella 117 1,093 Tabell
11 50 Ola Jeppsson SS Aros NF Pax SWE 142 1,103 Tabell
12 51 Lars Edberg SS Svearna Albin Alpha Eagle eye 48 1,104 Tabell
13 52 Emil Liveborn WSS Maxi Racer Moonbase Swe13 1,127 Tabell
14 53 Olle Stendal WSS X-312 Morran SWE 15 1,132 Mätbrev
15 54 Mikael Jansson SS Aros Mälar 30 Ester 3 1,143 Mätbrev, utan UVS
16 55 Anders Berglind SS Aros M30 Perhaps 4 1,145 Mätbrev, utan UVS
17 56 Carl Helin BSL Skippi 650 Racing Helin ESP8860 1,150 Tabell
18 57 Oskar Bergman SS Aros M30 Svala 129 1,155 Tabell, utan UVS
19 58 Björn Forsberg SS Aros Omega 34 Vivace 38 1,163 Tabell
20 59 Tommi Rotonen Strängnäs SS Dehler 29 Svea 231 1,174 Mätbrev
21 60 Stefan Fors SS Aros First 31.7 Försten 732 1,178 Mätbrev
22 61 Peter Karlsson JKV CB 66 Koppen SWE-48 1,178 Tabell
23 62 Monika Söder JKV CB 66 Team MOKI SUPPORT 147 1,178 Tabell
24 63 Björn Sandberg JKV CB 66 OneDesignCenter.se SWE 63 1,178 Tabell
25 64 Jonas Nyqvist Karlstads SS CB 66 Grodan 88 1,178 Tabell
26 65 Hans Ringkvist Torshälla SS Scanmar 345 SeaYa 35 1,178 Tabell
27 66 Håkan Borgh Strängnäs SS Stress 107 Cr Panik SWE-3 1,179 Tabell
28 67 Anders Grinneby Geddeholms BK Smaragd GUL 196 1,188 Tabell
29 68 Mauritz von Krusenstierna BSL First 31.7 LR Passaralla SWE 16612 1,191 Tabell
30 69 Erik Mårtén SS Aros Two Star 36 Tora SWE 26 1,195 Tabell, utan UVS

Startlista Racingklass startgrupp 2, start tidigast 10:40

Antal Startnr Skeppare Båtklubb Båttyp Båtnamn Segelnr SRS-tal Typ av SRS
1 75 Fredrik Edberg SS Svearna Dehler 32 Spirit SWE -83 1,206 Mätbrev
2 76 Thomas Alvarsson Södra Hjälmarens BK Delphia 24 Lillalva Swe 37 1,206 Mätbrev
3 77 Lars Andersson Ekerö BK First 34.7 Leia Sailing team 46 1,232 Mätbrev
4 78 Marcus Österberg WSS Dehler 33 Cr Dagmar Swe-2 1,234 Mätbrev
5 79 Bertil Orrvik Mariefreds BK Dehler 32 Trixie SWE 41 1,238 Mätbrev
6 80 Henrik Borg WSS One-Off Mithril SWE1 1,240 Mätbrev
7 81 Jonas Lindberg Enköpings SS X-99 Wet-X 195 1,242 Mätbrev
8 82 Mattias Rönn Strängnäs SS Diva 35 Legolas SWE-9 1,243 Tabell
9 83 Johannes Cederholm Strängnäs SS Diva 35 Fiolina SWE 104 1,243 Tabell
10 84 Gunnar Stein SS Svearna X-34 Elisa 10950 1,258 Tabell
11 85 Christer Cederblad SS Aros Dehler 36sq Shakira SWE 248 1,276 Mätbrev
12 86 Göran Frick Södertälje BK First 36.7 Grand Place SWE 10779 1,278 Mätbrev
13 87 Peter Hallgren & Team PIR 28 WSS First 36,7 PIR 28 7867 1,282 Tabell
14 88 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar SWE40 1,283 Mätbrev
15 89 Lars Cederblad WSS Arcona 340 Sjöstjärna SWE 19 1,293 Tabell
16 90 Johan o Charles Tillander SS Aros Dehler 36 JV Stormsteg SWE 145 1,295 Mätbrev
17 91 Harken Gransegel Robship Strängnäs SS Corby 33 Harken/Gransegel/Robship SWE 3308 1,300 Mätbrev
18 92 Leif Englund SS Svearna Dehler 34 S/V Dehlta SWE38 1,306 Mätbrev
19 93 Ludvig Axling Strängnäs SS X-35 Rio SWE-166 1,331 Tabell
20 94 Peter Brorson WSS First 40,7 Tresca SWE 9335 1,332 Mätbrev
21 95 Anders Helmrich SS Aros Farr 30 Cheyenne SWE 622 1,350 Tabell
22 96 Anders Hallgren WSS Beneteau First 44,7 Koko kai 4477 1,381 Tabell
23 97 Anders Felling WSS Salona 44 Sallie of Sweden SWE 21 1,443 Mätbrev
24 98 Harald Krecker KSSS Swan 70 Blue Pearl GBR 4773R 1,707 Mätbrev, utan UVS

 

You may also like...